Anasayfa
İnternette ikametgah veritabanı kuruluyor Yazdır
E-devlet projesi çerçevesinde, vatandaşların tüm işlemlerini internet üzerinden yapılmasını hedefleyen proje sayesinde ikametgah ilmühaberi ve nüfus cüzdanı sureti gibi kırtasiyeye gerek kalmayacak. E-devlet projesi çerçevesinde, vatandaşların tüm işlemlerini internet üzerinden yapılmasını hedefleyen proje sayesinde ikametgah ilmühaberi ve nüfus cüzdanı sureti gibi kırtasiyeye gerek kalmayacak.

Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal, 7 ay süren bir hazırlık devresinde oluşturdukları “Türkiye İkametgah Veri Tabanı Oluşturma Projesi”ni tamamlayarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif şener’e 1 Mart’ta sunduğunu kaydetti.

Özünal, E-Devlet Projesi çerçevesinde hazırlanan proje ile vatandaşların tüm işlemlerini internet üzerinden yapmayı hedeflediklerini belirterek, “Muhtarların ve vatandaşlarımızın en büyük sorunu olan kırtasiyecilik, bu proje ile bitecek” dedi.

Özünal, Türkiye’de 53 bin muhtarlık bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Muhtarlarımız güç şartlar altında vatandaşlara hizmet üretmeye çalışıyor. Çok sayıda görevi bulunan muhtarlar, çoğu zaman da aşırı kırtasiyecilik nedeniyle güçlük çekiyor. Hem zaman hem de ekonomik gelir kaybı yaratan bu işlemi bitirmek için bu tür bir çalışma başlattık. Muhtarlar, çağın getirdiği yeniliklere ayak uydurarak, işlemlerini tamamen internet üzerinden yapacak.”

BELGE DÖNEMİ BİTECEK

Hazırladıkları proje ile muhtarları, E-devlet sistemine dahil edeceklerini vurgulayan Özünal, ikametgah ilmühaberi, nüfus cüzdan sureti gibi belgelerin ise kullanımının biteceğini bildirdi.

Özünal, işlemlerin internet üzerinden kısa sürede yapılacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Projeye tüm il ve ilçeler dahil olacak. Bir devlet kurumunda işlemi olan vatandaş istenilen belgeyi kuruma elden götürmek yerine, muhtarlıklara gelerek bilgilerin girilmesini isteyecek. Bu talep doğrultusunda istenilen belge internet ile kuruma gönderilecek. Örneğin, BAğ-KUR’un istediği ikametgah ilmühaberi ya da herhangi başka bir belge, muhtarlığa gelinerek bilgilerin girilmesi ile kuruma muhtar tarafından gönderilebilecek. Aynı şekilde bir öğrencinin başka bir şehirdeki üniversite yurdunda kalması için gereken belgeleri mahalle muhtarlıkları, doğrudan üniversitenin yurduna internet ortamından sunacak. Bu uygulama hem muhtarların hem de vatandaşların çektiği sorunları bir ölçü azaltacak ve sahteciliğin de önüne geçilmiş olunacak.”

 
< Önceki   Sonraki >
Advertisement

Search

Duyurular

Muhtar arkadaşlar, sistemimize başvuru yaparak, aşağıdaki T.C. kimlik no ile hazırlanan belgeleri içi yazılmış olarak alabilirler;
İkametgah İlmuhaberi, Nüfus Cüzdanı Talep Belgesi, Nüfus Cüzdanı Kayıp ve Değiştirme, Nüfus Cüzdanı Sureti, Meşguliyet Belgesi, İyi Hal İlmuhaberi, Evci Kağıdı, Fakirlik Belgesi, Yokluk İlmuhaberi, Yerleşim Yeri ve diğer adres Belgesi
---------------------------------------
Sistemimizde yenilik içeren belgeler yapılmaya devam etmektedir.